«

»

Sentetik Yağlar

Sentetik Yağlar

Sentetik yağ nedir?

Sentetik yağlar, sıradan madeni yağlara göre daha rafine baz yağlar içerdiğinden, motorda olağanüstü koruma ve performans sağlar. Sentetik motor yağları, motorların yıllarca optimum performansla çalışmasını sağlayan çeşitli yararlar sunmaktadır. Sentetik motor yağlarını anlamak için, motor yağının kökenine bakmak gerekir. Temelde iki tür motor yağı vardır:

  • Sıradan madeni yağlar, alışılagelmiş yağlardır.
  • Sentetik yağlar ise giderek daha popüler hale gelmektedir.

3-768x360İki tür yağ da ham petrolden üretilir. Sentetik yağlar daha ileri rafinman süreçlerinden geçtiği için, sıradan madeni yağlara göre daha yüksek saflık oranına ve kaliteye sahiptir. Bu, yağdan daha çok yabancı maddenin ayrıştırılmasını sağlamakla kalmaz, yağın içindeki moleküllerin günümüz motorlarının ihtiyaçlarına göre şekillendirilmesini de mümkün kılar. Özel şekillendirilen moleküller daha yüksek düzeyde koruma ve performans sağlar.

Sentetik yağların bu kadar iyi olmasının sebebi nedir?

Sentetik motor yağlarının performansı özellikle düşük sıcaklıklarda sirkülasyon ve yüksek sıcaklıklarda kararlılık, kalıntı birikmesine karşı koruma gibi alanlarda daha güvenilirdir. Bu özellikleriyle motorun daha az aşınmasına, yakıt tüketiminin düşmesine ve motor ömrünün uzamasına yardımcı olabilir.

Sentetik yağlar, günümüz motorlarının içindeki aşırı şartlarla baş edebilecek şekilde geliştirilmiştir. Sıradan madeni yağlara göre çok daha serbest akar. Bunun en büyük yararı, motorun çok daha iyi korunmasıdır. Motor ilk çalıştırıldığında madeni yağın dolaşıma geçmesi zaman alır, bu da yağsız kalan parçaların sürtünerek aşınmasına neden olur. Sentetik yağ ise hemen dolaşıma girerek motorun içindeki tüm hareketli parçaları korur.

Sentetik motor yağları ayrıca yakıt tüketimini düşürebilir. Tipik bir kamyon yolculuğunun ısınma aşamasında madeni yağlar daha koyu olduğundan daha yavaş hareket eder, motorun düşük verimlilikle çalışıp fazla yakıt tüketmesine neden olur. Buna karşın sentetik yağlar çok daha hızlı dolaşıma girerek motorun azami verimliliğine daha hızlı ulaşmasını sağlar. Sentetik yağın bir avantajı da, daha temiz olması nedeniyle sıradan madeni yağlara göre daha az emisyona yol açmasıdır.

En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
Barkod Etiketi üretimi yapan firmaların işi ciddi bir iştir. Bu anlamda sizin de hangi firmayla çalışma yatığınız çok büyük önem taşır. Kullanım alanı sınırsızdır. Her alanda ve her sektörde bu etiketlere ihtiyaç duyulur. Etiket çeşitleri ve Barkod etiketleri, seri üretimle hazırlanmaktadır. Etiketler ahşap, plastik, metal ya da cam gibi ambalajlı ürünlerin üzerilerine ugulanır.
Botoks esas olarak ciltte kırışık azaltmak amacıyla çok yaygın kullanılmaktadır ve tehlikeli bir yan etkisi bilinmemektedir. Mide botoksu uygulaması ise standart bir endoskopik işlem olduğundan literatürde bildirilmiş önemli bir yan etkisi bulunmamaktadır. Kas hastalığı olanlar ve botoksa karşı alerjisi olan kişilerde işlemin uygulanması uygun değildir. Botoks işlemleri genel olarak estetik operasyonlarda, ciltteki kırışıklıkları azaltmak amacıyla kullanılmaktadır. Bu noktada hem estetik, hem de obezite tedavisi amaçlı yapılan botoks uygulamalarının uygun hastalara yapıldığında bilinen herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Kas hastalığı yaşayan, botoks alerjisi olduğunu düşünen ve gastrit, ülser vb. mide rahatsızlığı olan hastalar durumlarının hekimlerine belirtmeli ve gerekli tetkiklerin yapıldığına dikkat etmelidir. Bunun yanı sıra hastaların botoks uygulaması yaptırırken tecrübeli bir hekim ve tam donanımlı bir hastane tercih etmeleri büyük önem taşımaktadır.

Nasıl uygulanır?

Anestezi Hekimi eşliğinde endoskopik yöntemle kesisiz olarak mideye ulaşılır ve mide içerisinde ortalama 20 noktaya yapılan Botulinum toksini sayesinde uzun açlık süresi, geç acıkma, iştah kontrolü ve çabuk doyma gibi etkiler kazandırılan hasta hızla kilo verir.

İşlem endoskopik yolla, ameliyat riskine girmeden ve özel bir hazırlığa gerek duyulmadan yapılabilmekte ve 10-15 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanabilmektedir. 1-2 saat sonra kişi sosyal yaşantısına dönebilir.

Mide botoksu sonrasında nelere dikkat etmek gerekir?

Fastfood gibi hızlı tüketilen gıdalar, asitli içecekler tüketilmesi zararlıdır. Botoks uygulanan hastalar daha geç acıkmakta, daha az porsiyonlarla doymakta, daha erken tokluk hissetmektedir.

Mide Botoksu Kimler için Uygundur?

Mide botoksu aslında kilo vermek isteyen herkese uygulanabilir. Bu işlem bir ameliyat değildir. Ancak hasta seçimi önemlidir. Vücut kitle indeksi 40’ın üzerinde olan ve ameliyat ile başarı elde edilebilecek hastalarda mide botoksunun çok faydalı olmayacağını söylemek gerekir. Bu noktada fazla kiloları olan ama ameliyat edilecek kadar da obez olmayan ve kilo vermek isteyen hastalar ideal hasta grubunu oluşturur. Midesinde ülser veya gasrit olan hastalarda ise öncelikle bu hastalıkların uygun tedavisi gerçekleştirildikten sonra mide botoksu uygulanabilir.Ataturk Caddesi No:30 Yenişehir PK:79 Lefkoşa/KKTC - Tel: +90(392) 227 1552 / 227 8170 - Fax: 227 7525 - info@bgtrading.net
Organize Sanayi Bölgesi 21. Sok. No:56 Lefkoşa/KKTC - Tel: +90(392) 225 4811 / 225 4810 - info@bgtrading.net